Banki oferują wiele możliwości do wyboru. W grupie usług i produktów, których celem jest bezpieczne przechowywanie gotówki oraz pomnażanie jej są takie możliwości jak np. posiadanie konta oszczędnościowego oraz produkt zwany lokatą bankową. Ten ostatni polega na tym, iż klient banku umieszcza pewną sumę oszczędności na specjalnie przygotowanym subkoncie i zobowiązuje się do utrzymywania tych środków przez dany okres czasu. Kwota ta jest na dany okres czasu zamrożona. Bank z kolei ma do dyspozycji tą sumę pieniędzy i może nimi obracać. Nagrodą dla klienta banku jest wypłacenie mu odsetek od tych oszczędności. Po minięciu okresu umowy lokaty, pieniądz powrotem trafiają na konto klienta i może on nimi dysponować.
W praktyce lokaty przewidują możliwość szybszego zerwania umowy, jednak wówczas klient banku nie otrzymuje odsetek. Do takich sytuacji dochodzi, gdy osoba oszczędzająca pieniądze w danym banku, napotka na jakieś problemy finansowe lub po prostu musi tymi pieniędzmi jednak zadysponować. Istnieją lokaty wysoko oprocentowane, których co do zasady zerwać nie można, jednak takie produkty bankowe są omijane przez klientów, gdyż oszczędności sa pewnego rodzaju buforem bezpieczeństwa. Dla własnego komfortu warto mieć świadomość, iż w razie czego można pieniądze pobrać z zerwanej lokaty. Szukasz najlepszych lokat? To przenieś się tutaj ranking lokat bankowych - na pewno w tym Ci pomoże.
Wiele banków oferuje także niskooprocentowane lokaty na okres miesiąca, których nie można rozwiązać po upływie na przykład tygodnia czy też 20 dni itd. Jest to jednak tak krótki okres czasu, iż lokata bez możliwości wcześniejszego podjęcia gotówki wydaje się zupełnie bezpiecznym rozwiązaniem. Oczywistym jest jednak, iż im dłuższa lokata tym wyższe odsetki.
Większość lokat bankowych skonstruowana jest w taki sposób, iż pierwsze miesiące lokaty sa oprocentowane na bardzo niskim, wręcz mikroskopijnym poziomie, dopiero przedostatni miesiąc i ostatni miesiąc trwania lokaty opiewają na oprocentowanie np. 6%. Oznacza to, iż można oszczędzać kilka dobrych miesięcy na lokacie, ale podejmując pieniądze wcześniej, nasze wynagrodzenie za pożyczenie bankowi pieniędzy będzie minimalne. Utrzymanie lokaty do końca trwania umowy daje dopiero pewien odczuwalny zysk. Rzecz jasna, lokaty opiewające o wyższe sumy pieniędzy dają możliwość realnych, odczuwalnych zysków. Jeśli np. umieścimy na lokacie 5 tys. zł, to po pół roku, czy nawet roku nasz zysk może wynieść nie więcej niż 100 – 200 zł. Analogicznie zyski z lokat opiewających na bardzo wysokie kwoty dają faktycznie odczuwalny efekt.
Zastanawiając się nad sensem lokaty bankowej, warto wiedzieć, iż mniejsza lub większa kwota wynikająca z odsetek jest gwarantowana i na pewno będzie ona wyższa niż oszczędność uzbierana na zwykłym koncie oszczędnościowym. Wyższe oprocentowanie można oczywiście znaleźć w akcjach i funduszach inwestycyjnych, jednak tu istnieje możliwość straty w przypadku złej koniunktury rynkowej. Lokaty bankowe, mimo iż nie opierają na wysokie odsetki to jednak sa najpewniejszym źródłem czerpania zysków z gromadzenia oszczędności.
Piątek, kwiecień 10. 2015
Kredyt na miarę swoich możliwości
Polacy z reguły decydują się na kredyt, aby przeznaczyć dodatkowy zastrzyk gotówki na wymarzony urlop na egzotycznej plaży, lub na pojazd, dzięki któremu nie będą wreszcie musieli korzystać ze środków komunikacji miejskiej. Kiedy zaciągnięty kredyt gotówkowy zostanie już spożytkowany, rozpoczyna się proces żmudnego spłacania finansów w comiesięcznych ratach, być może przez kolejne kilka lat. Rzeczą oczywistą jest, że takowy kredyt nadszarpnie domowy budżet rodziny. Jednak jest kilka sposobów na to, by dopasować spłatę kredytu do swoich możliwości tak, by wszelkie straty odczuwać jak najmniej boleśnie.
Ciąg dalszy "Kredyt na miarę swoich możliwości" »
Ciąg dalszy "Kredyt na miarę swoich możliwości" »
Zamieścił Administrator
o
11:04
(Strona 1 z 1, łącznie 2 wpisów)