Utrata źródła utrzymania to jeden z największych ciosów dla kredytobiorców zaangażowanych często w ogromne kredyty hipoteczne. Jak zabezpieczyć interesy w sektorze bankowości detalicznej i jak reagować na potencjalne problemy z płynnością tak, aby utrzymać kredyt hipoteczny?
Co mówi o problemie ustawa o kredycie hipotecznym?
Ustawa o kredycie hipotecznym nakazuje bankom detalicznym przygotowanie planu restrukturyzacyjnego, jeżeli klient ekonomicznie się do niego kwalifikuje. Co to znaczy w praktyce? Utrata pracy może stanowić tylko krótkoterminowy problem, który rozwiążą wakacje kredytowe, naruszenie oszczędności, rozpoczęcie samozatrudnienia. Standardowo w umowach o kredyt hipoteczny powinieneś rozpatrzyć ubezpieczenie od utraty pracy. W takim przypadku to ubezpieczyciel przejmie na siebie odpowiedzialność za zobowiązanie. Jeżeli boisz się konfliktu z nierzetelnymi ubezpieczycielami rozpatrz współpracę z wyspecjalizowanymi kancelariami prawnymi, które bezpłatnie rozpatrują szanse na odzyskanie świadczenia w odpowiedniej kwocie. Rynek w materii bezpieczeństwa konsumenta, ubezpieczonego i kredytobiorcy mocno się wyrównał w ostatnich latach. Ubezpieczenie od utraty pracy obowiązuje najczęściej po przejściu na formalne bezrobocie. Musisz zatem możliwie najszybciej dopełnić podobnych formalności w urzędzie pracy.
Poduszka finansowa to nie wszystko
W dobrych ekonomicznie czasach, a nawet przed zaciągnięciem kredytu hipotecznego zaplanuj poduszkę finansową, zbieraj na możliwie największy wkład własny, nawet powyżej wartości występujących w ofertach kredytów hipotecznych. To niestety bardzo powszechny problem, niewystarczające środki i zadłużenie do limitu zdolności kredytowej. W przypadku braku pracy taki scenariusz natychmiast rujnuje kredytobiorcę. Ustawa o kredycie hipotecznym narzuca bankom plan restrukturyzacyjny, a w przypadku niemożliwości ugody kredytobiorca zyskuje pół roku na sprzedaż nieruchomości. Niestety w okresie kryzysu gospodarczego pół roku na sprzedaż nieruchomości to po prostu okres niewystarczający lub ograniczający faktyczny potencjał ekonomiczny takiego majątku. Nieruchomość nie jest zbyt płynnym dobrem patrząc racjonalnie.
Bank musi wiedzieć o wszystkich zmianach w zdolności kredytowej
Musisz informować bank nie tylko o utracie pracy, ale też o zmianie źródła dochodów, aby uniknąć negatywnych konsekwencji. Wszystko, co wpływa na zdolność kredytową ma kluczowe znaczenie dla banku. Tymczasowa utrata dochodu najczęściej nie spowoduje ogromnych konsekwencji, a w przypadku ubezpieczenia nawet bezrobocie uratuje własność.