Kredyty można podzielić na wiele różnych sposobów. Najczęściej bierze się pod uwagę kilka czynników, według których te kredyty można pogrupować. Jednym z kryteriów, według których dzieli się kredyty jest okres kredytowania. Charakteryzuje je zwrotność w ściśle określonym terminie. Termin ten dokładnie określony jest w umowie kredytowej. Według tego podziału można wymienić kredyty krótkoterminowe, które udzielane są na okres do jednego roku, kredyty średnioterminowe udzielane od roku do trzech lat i kredyty długoterminowe, których spłata rozłożona jest na okres powyżej trzech lat.
Kredyty bankowe dzieli się również biorąc pod uwagę formę kredytu, czyli mówiąc inaczej metody udzielania kredytów. Tutaj kredyty mogą być udzielane na rachunkach bieżących, na rachunku kredytowym, który otwiera się specjalnie, aby móc ewidencjować spłatę kredytu, a także w formie kredytu dyskontowego. Kredyty dzielimy również w zależności od celu kredytu. tutaj mamy kredyty obrotowe, które mają za zadanie sfinansować bieżące potrzeby, które są związane z działalnością gospodarczą kredytobiorcy. Mamy tutaj również kredyty inwestycyjne, których zadaniem jest pomoc w zwiększeniu zasobów środków trwałych. Kredyty inwestycyjne udzielane są na dłuższy okres czasu niż kredyty obrotowe. Są dosyć popularne wśród przedsiębiorców. Dzięki nim mogą powiększyć swoją działalność gospodarczą i tym samym mają szansę na uzyskanie większego dochodu.
Kredyty dzieli się także ze względu na sposoby zabezpieczenia spłaty kredytu. Można tutaj wymienić kredyty lombardowe i hipoteczne. W przypadku kredytów lombardowych, zabezpieczeniem jest zastawienie papierów wartościowych, towarów, bądź tez innych przedmiotów. W przypadku kredytów hipotecznych zabezpieczeniem jest hipoteka, zazwyczaj nieruchomości na jakiej sfinansowanie ten kredyt się bierze. W księdze wieczystej jest wówczas wpis, że dana nieruchomość jest obciążona hipoteką. Na taki kredyt kupowane są mieszkania, domy i inne budynki.
Ostatnim podziałem kredytów bankowych jest podział ze względu na walutę kredytu. Tutaj wymienia się kredyty złotówkowe, czyli jak sama nazwa wskazuje kredyty udzielane w złotówce i kredyty dewizowe, które udziela się w walucie obcej. Jak widać jest kilka grup kredytów bankowych. W widoczny sposób się od siebie różnią, ale mają też wiele elementów wspólnych. W przypadku każdego kredytu są dwie strony, które podpisują umowę. Zawsze musi być kredytodawca, czyli ten kto udziela kredytu i kredytobiorca, czyli osoba, która ten kredyt przyjmuje.