
Analiza umów kredytowych, obserwacja parabanków pod względem wiarygodności to tylko niektóre zadania niezbędne przed uzyskaniem wartościowego zobowiązania krótko lub długoterminowego. Zabezpieczenie interesów na rynku kredytowym to nie tylko jedna czynność, ale szereg elementów. W artykule poznasz najważniejsze z nich.
Efektywne porównywanie firm pożyczkowych
Kredytobiorca może dopasować oferty banków detalicznych, parabanków, mniejszych firm pożyczkowych, paneli pożyczek społecznościowych. Dodatkowo w sieci rozwija się segment pożyczek krótkoterminowych udzielanych przez inwestorów indywidualnych na elastycznych normach kodeksu cywilnego. Tak naprawdę możesz porównać wszystkie oferty za pośrednictwem prostego wskaźnika rzeczywistej rocznej stopy oprocentowania (RRSO). Informacje o wskaźniku RRSO otrzymujesz bezpłatnie zgodnie z uwarunkowaniami ustawy o kredycie konsumenckim. RRSO daje wiedzę o całkowitych kosztach zobowiązania w odniesieniu do aktualnych warunków gospodarczych (chodzi tu o kształtowanie stóp procentowych). Wybór kredytodawcy warunkuje najczęściej zdolność kredytowa. To zdolność do terminowego regulowania rat. Przy bardzo słabej zdolności kredytowej warto w ogóle przemyśleć współpracę z niszowymi firmami pożyczkowymi, bo w takim przypadku płacisz po prostu więcej za kredyt gotówkowy. Obecnie masz do czynienia z ograniczeniem kosztów pozaodsetkowych na podstawie norm, tzw. ustawy antylichwiarskiej (potoczne nazewnictwo dotyczące zmian prawnych w wielu ustawach związanych z sektorem kredytowym). W każdej firmie pożyczkowej znajdziesz wstępny formularz informacyjny, regulamin, wniosek o pożyczkę gotówkową. Studiowanie umów pod kątem zastosowania klauzul niedozwolonych to bardzo dobra praktyka. Dzięki niej znacznie lepiej zabezpieczysz interesy gospodarstwa domowego. Nie zgadzaj się też na przekazywanie opłat przed pozyskaniem gotówki. W takiej sytuacji lepiej w ogóle zrezygnować ze współpracy.
Coraz trudniej o oszustwa na rynku kredytowym
Tak naprawdę parabanki i firmy pożyczkowe przechodzą metamorfozę prawną. Po zmianach prawnych z rynku znikło 20 – 30% mniejszych podmiotów. Można je oczywiście spotkać w szarej strefie, ale to działanie skrajnie nieodpowiedzialne z perspektywy kredytobiorcy. KNF śledzi też bardziej poczynania parabanków. Względem afery Amber Gold prowadzi się postępowanie wyjaśniające. Społeczeństwo rozumie już lepiej konsekwencje współpracy z podejrzanymi podmiotami gwarantującymi wielkie zyski przy małym wkładzie. W praktyce taka relacja jest mało prawdopodobna. Prawo wymusza na firmach pożyczkowych przejście do formatu spółki z ograniczoną odpowiedzialnością (najczęściej spotykana opcja). Do tego w firmach pożyczkowych występuje spory kapitał zakładowy. Z tego powodu rynek pożyczek krótkoterminowych wzbudza większe zaufanie, niezależnie od kanału sprzedaży. Z każdym wzorem umowy kredytowej zapoznaj się w domu i skonsultuj wszystkie zapisy z prawnikiem. Opłata nie jest wielka, a dzięki temu zabezpieczasz formalności i nie narażasz na straty majątku trwałego. Warto też stale pracować nad pozytywną zdolnością kredytową. To w obecnych warunkach gospodarczych niezła inwestycja. Im lepsza zdolność kredytowa, tym większa szansa na bardzo opłacalny kredyt hipoteczny i gotówkowy. Unormowanie formy funkcjonowania parabanków to bardzo dobra wiadomość dla kredytobiorców. Wykorzystaj ten potencjał przy podpisywaniu umów o pożyczki gotówkowe. Czy dostrzegasz pozytywne zmiany na rynku kredytowym w Polsce po lekturze artykułu?