Kto w dzisiejszych czasach nie ma kredytu? Większość dorosłych ludzi jest obciążona finansowo na wiele lat. Bez kredytu trudno pozwolić sobie na zakup domu, mieszkania, czy też samochodu. Niestety nadal zdarza się, że kredytobiorcy mało odpowiedzialnie podchodzą do umów kredytowych i po prostu ich nie czytają. A to bardzo duży błąd mogący sporo kosztować. Bank chętnie „wrzuca w umowę ” dodatkowe opłaty, albo produkty które nie koniecznie są potrzebne w sytuacji kiedy chcemy zaciągnąć kredyt. Na co powinniśmy zwrócić uwagę przy wyborze kredytu?
Promocje – czy to się opłaca?
Reklamy, ulotki, plakaty zawierające ofertę kredytową różnych banków możemy dostrzec na każdym kroku. Na pierwszy rzut oka wszystkie te oferty wydają się super promocyjne. Jednak czy tak jest w rzeczywistości? Chwytliwe hasła reklamowe mogą osłabić naszą czujność, ale nie dajmy się zwieść. Oczywiście nie wszystkie promocje są złe, ale przede wszystkim trzeba dokładnie przeczytać ofertę kredytową i regulamin. Z tych dokumentów dowiemy się wszystkiego.
Jakie są dodatkowe koszty kredytu?
Całkowity koszt kredytu to kilka składowych na które składają się: oprocentowanie nominalne, prowizje bankowe i koszty przygotowawcze kredytu, a także różnego rodzaju ubezpieczenia. Oprocentowanie uwzględniające wszystkie koszty kredytu to RRSO, czyli rzeczywista roczna stopa oprocentowania. Dlatego też to jej wielkością, a nie wartością nominalną, należy się kierować podczas poszukiwania najkorzystniejszej oferty kredytowej.
Produkty dodatkowe do kredytu.
Praktycznie wszystkie banki do kredytów oferują produkty dodatkowe. Warunkują tym korzystniejsze oprocentowanie kredytu, dlatego też, kredytobiorcy często dają się namówić na takie rozwiązania. Takie propozycje to na przykład założenie konta, wzięcie karty kredytowej itp. Skoro nie będziemy korzystać z tych produktów, to nie dajmy się na nie namówić. Zazwyczaj nie są drogie, ale jednak generują koszty, a czasami mogę się okazać bardzo kłopotliwe.
Ubezpieczenie? A może prowizja?
Prowizja bankowa może być w wysokości nawet 20%. Kwotę tę zarabia bank, a płaci oczywiście kredytobiorca. Zdarza się jednak, że bank daje nam wybór: prowizja albo ubezpieczenie. W tej sytuacji zdecydowanie lepszym rozwiązaniem będzie ubezpieczenie, gdyż może być pomocne w sytuacji jakichś zdarzeń losowych. Natomiast jeśli kredyt uda się spłacić wcześniej, to można wówczas wnioskować o zwrot niewykorzystanego ubezpieczenia. Trzeba też wiedzieć, że ubezpieczenia oferowane przez bank są droższe niż takie od firm zewnętrznych. Więc jeśli bank daje taką możliwość to warto wykupić polisę na własną rękę od firmy zewnętrznej i przedstawić ją w banku. Oczywiście trzeba sprawdzić zakres takiej polisy, aby miała ona dla nas sens.
Wtorek, październik 2. 2018
Wybór kredytu – na co zwrócić uwagę?
Ślady
Użyj tego linku jeśli chcesz stworzyć Ślad (Trackback) do tego wpisu
Brak Śladów